STRONA GŁÓWNA · SZUKAJ NA STRONIE · DAJ SOBIE SZANSĘ: WYBIERZ ZAWÓD!!! · WYPOSAŻENIE SZKOŁY · KONTAKT · MONITORING 23-11-2019 01:08:05

V JUBILEUSZOWY OGÓLNOPOLSKI INTEGRACYJNY ZLOT DRUŻYN HARCERSKICH ZHP NS DĘBLIN
Wydarzenia 2012/2013

Zlot odbył się w  dniach 16-19 maja 2013 r. na terenie 1 Batalionu Drogowo Mostowego im. gen. Romualda Traugutta w Dęblinie – na terenie Twierdzy Dęblińskiej.

Na Zlot drużyna w liczbie 8 harcerzy i 3 instruktorów ZHP NS Grażyna Sawicka, Teresa Paradowska i Tomasz Jaworski udała się ze Żnina autobusem PKS, w Bydgoszczy autobusem MPK na dworzec PKP i pociągiem jadąc przez Warszawę  na miejsce w Dęblinie. Dla osób niepełnosprawnych to nie lada wysiłek i sukces pokonać samodzielnie, bez pomocy rodziców, a tylko pod troskliwym okiem instruktorów odległość ok. 400 km

W zlocie uczestniczyły drużyny ZHP Nieprzetartego Szlaku wszystkich środowisk harcerskich, gromady zuchowe, wychowankowie Świetlic Środowiskowych, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej. Drużyny wykonały zadanie przedzlotowe o nagrodę Dowódcy 1 BDM w Dęblinie - portret gen. Romualda Traugutta w formacie

W Dęblinie spotkało się 208 uczestników – zuchów, harcerzy i Instruktorów.

news: DEBLIN20131.jpg

news: DEBLIN20132.jpg

Każdy dzień rozpoczynał się zgodnie z  obrzędowością harcerską - apelem. Dla naszych przybocznych to niezwykłe przeżycie meldować drużynę przed tak licznie zebranymi na placu apelowym.

Piątek był dniem na zakwaterowanie, apel inauguracyjny i integrację środowisk  poprzez wspólną harcerską zabawę, pląsy i śpiewy przy ognisku.

Dzień drugi to niezapomniane dla wszystkich uczestników  chwile pod troskliwym okiem żołnierzy. Poznaliśmy historie jednostki, zobaczyliśmy ważne historyczne miejsca Twierdzy „Dęblin”. Największe wrażenie zrobiło na wszystkich uczestnikach to, że mogliśmy znaleźć się na wozie transportowym PTS amfibia i uczestniczyć w manewrach na lądzie i rzece Wiśle. Amfibia to pojazd przystosowany konstrukcyjnie do poruszania się po powierzchni lądu i wody, używane głównie przez wojsko i służby ratownicze. Może również  służyć do desantu.

Po południu drużyny uczestniczyły w konkurencjach sportowych oraz wzięli udział w pokonaniu wojskowej ścieżki zdrowia.

Trzeci dzień to wycieczka pod hasłem   „Lubelskie jest tak piękne, że się w nim zakochasz i powrócisz” Harcerski Rajd na dostosowanych do niepełnosprawności I trasa light (3,5 km) Bochotnica – Kazimierz Dolny n. Wisłą-trasa II trasa dla drużyn sprawniejszych (12 km).Puławy - Bochotnica - Kazimierz Dolny n. Wisłą – Mięćmierz. Po kolacji chwile dla nowych znajomych.

Czwartego dnia po uroczystym apelu, mszy świętej Drużyna ze Żnina wróciła do domu na Ziemię Pałucką i stwierdziła „Dęblin jest wspaniały …”