STRONA GŁÓWNA · FILM PROMUJĄCY - "ZSS w Żninie zaprasza" · BIP · KONTAKT · DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI · MONITORING · RODO 20-04-2024 09:41:25
Nawigacja


WYDARZENIA

GALERIE ZDJĘĆ

Oferta zajęć dla dzieci z diagnozą autyzmu

PEDAGOG, PSYCHOLOG, LOGOPEDA

STOWARZYSZENIE "KAPITAŁ ZAUFANIA"

ŚWIETLICA

BIBLIOTEKA SZKOLNA

GRANTOWE ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

PROJEKTY UNIJNE * PROJEKTY RZĄDOWE *

ARTYKUŁY- publikacje nauczycieli

FILM PROMUJĄCY - "ZSS w Żninie zaprasza"


Podręczniki - SZKOŁA PODSTAWOWA
Podręczniki - SZKOŁA BRANŻOWA I STOPNIA

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1
Najnowszy Użytkownik: tj
Scenariusz indywidualnych zajęć rewalidacyjnych. Monika Kuras

Scenariusz indywidualnych zajęć rewalidacyjnych

 

 

Uczeń : XXXX

Klasa I szkoły zawodowej.

Prowadzący zajęcia: Monika Kuras

Czas trwania: 1 jednostka lekcyjna

Temat: Doskonalenie techniki czytania ze zrozumieniem.

Usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej.

Synteza wiadomości z różnych dziedzin.

 

 Główne obszary usprawniania:

·         usprawnianie  czytania ze zrozumieniem,

·         usprawnianie percepcji wzrokowej,

·         usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Cele rewalidacyjne:

  • kształcenie umiejętności płynnego czytania ze zrozumieniem,
  • wydłużanie czasu koncentracji uwagi,
  • doskonalenie percepcji wzrokowej oraz koordynacji wzrokow-ruchowej,
  • motywowanie, zachęcanie ucznia do aktywności i samodzielnego poszukiwania wiedzy.

Synteza wiadomości z różnych dziedzin:

  • pogłębianie wiedzy o największych miastach Polski,
  • utrwalenie elementów edukacji polonistycznej (forma listu, elementy ortografii ),
  • kształcenie umiejętności korzystania z wydawnictw kartograficznych w połączeniu z programami multimedialnymi wyszukanymi w Internecie.

                            

Metody pracy: praktyczne działanie ucznia, asymilacji wiedzy, gry dydaktyczne.

Forma pracy: indywidualna

Środki dydaktyczne: tekst przewodni w formie listu, karta pracy ucznia, album lub zdjęcia z Internetu miasta Krakowa, atlas geograficzny, program multimedialny ,,Moja Polska”, komputer z dostępem do Internetu.

 Zaplanowane zajęcia:

Lp.

Przebieg zajęć

Realizowany cel

1.

 

 

 

 

 

2.

Swobodna rozmowa z uczniem nawiązująca do tematu zajęć.

 

 

 

 

Ciche i głośnie czytanie tekstu wiodącego

w formie listu.

·         Stworzenie pozytywnej atmosfery.

·         Motywowanie do pracy.

·         Zainteresowanie tematem zajęć.

·         Wzmacnianie sfery emocjonalno-społecznej.

·         Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.

·         Przypomnienie formy wypowiedzi jaką jest list.

 

2.

Uzupełnienie zdań niedokończonych na podstawie tekstu wiodącego

·         Usprawnianie  czytania ze zrozumieniem.

·         Wdrażanie do samokontroli.

·         Sprawdzenie zrozumienia tekstu.

3.

Wyszukanie w tekście i wpisanie do tabeli wyrazów trudnych ortograficznie

·         Doskonalenie znajomości zasad ortografii.

·         Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.

·         Wydłużanie czasu koncentracji uwagi.

4.

Pisownia wyrazów wielką literą. Przykłady na podstawie tekstu wiodącego. Formułowanie prostej definicji przez ucznia.

Próba klasyfikacji pojęcia.

 

·         Usprawnianie koordynacji wzrokowo - ruchowej.

·         Doskonalenie techniki czytania ze zrozumieniem.

·         Ćwiczenia myślenia logicznego; na podstawie  podanych przykładów, określenie kategorii wyrazów; rozwijanie funkcji słowno-pojęciowych.

5.

 

 

 

 

Doskonalenie techniki czytania z pomocą programu Word. Poprawa tekstu ,,zlepka” zdaniowego.

 

 

·         Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.

·         Wdrażanie do samodzielnej pracy.

·         Motywowanie do pracy.

 

 

6.

Praca z atlasem geograficznym i programem

multimedialnym ,,Moja Polska.”

Czytanie nazw miast, nanoszenie etykiety z nazwą miasta na właściwe miejsce na mapie Polski, sprawdzanie poprawności wykonania zadania z atlasem geograficznym.

 

·         Doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej oraz percepcji wzrokowej.

·         Bogacenie wiedzy o własnym kraju przez ucznia.

·         Łączenie podczas pracy nowoczesnych technologii z atlasem geograficznym.

7

Podsumowanie pracy ucznia

Praca domowa

·         Pochwała aktywności, zachęta i motywowanie do dalszej pracy.

·         Propozycja zadania domowego.

 

 

 

Opracowała: Monika Kuras

 

Literatura:

  1. J. Cieszyńska ,,Nauka czytania krok po kroku”  Wydaw. Nauk. Akademii Pedag. Kraków 2001.
  2. B. Kaja ,, Zarys terapii dziecka” Akademia Bydgoska, Bydgoszcz, 2001.
  3. B. Sawa ,,Jeżeli dziecko źle czyta i pisze”, WSiP, Warszawa, 1980.

 

 

 

 

 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Zespół Szkół Specjalnych w Żninie
Webdesign Tomasz Jaworski © 2021/2022
kontakt:
jawor.antom@gmail.com